A februás 16-ai bejegyzésben Jimmy Rosenberg két felvétele ad ízelítőt a nyugateurópai sinti swing zenéből. Szintók Magyarországon is élnek, ők az egyik legkisebb létszámú hazai cigány népcsoport. Hagyományosan köszörűsök és ringlispilesek, céllövöldések. Zenészek is voltak köztük, a hazai szintó zene jellegzetessége, hogy kedvelt hangszerük a hárfa, ami ritka hangszer az európai népek zenéjében. A szintó muzsikusok repertoárja magyar nótákból csárdásokból, oláhcigány nyelvű cigány táncnótákból, és szintó nyelvjárásban énekelt archaikus hallgatókból áll. Ezen az archív felvételen két mohácsi szintó hárfás magyar csárdást játszik. (A szintókról bővebben olvashattok a Wikipédián.)

2009. február 28., szombat
2009. február 25., szerda
A Parno Grast Indiában
Az autentikus roma folkzenét játszó Parno Grast zenekar eljutott Indiába is, ott a helyi cigányokkal közösen forgatták ezt az alábbi klippet. Az együttes itthon legközelebb Paszabon (febr. 28.) és Nyíregyházán lép fel (márc. 14.).
2009. február 23., hétfő
Roma Road Movie: "Aves"
Baróti Éva "Aves" címmel egy egészestés road movie-t forgatott a 100 tagú cigányzenekar életéről. A film alapja a zenekar Monte Carlo-i turnéja. A többi epizód, a próbák, interjúk, sztorik, anekdoták, visszamlékezések erre a vezérfonalra vannak fölfűzve. A filmből sok mindenre fény derül: milyen egy muzsikuscigány síremlékének avatója; mennyi whisky elfogyasztása után lehet a Mátyás téren egy Csajkovszkij-művet a leggyorsabban elhegedűlni; hogyan éltek a hangszerész cigányok; és hogy hogyan legfinomabb a töltött pulykamell. (Természetesen édesköménnyel!) Itt sajnos csak egy tízperces részlet látható a filmből.
2009. február 19., csütörtök
A gypsy cob


2009. február 18., szerda
A bandzsára konyha Amerikában


Ünnep: Február 20. a rabszolgaság eltörlése

A két román államban, a Moldvai és a Havasalföldi fejedelemségben a középkortól egészen a XIX. század közepéig a cigányokat rabszolgasorban tartották. A rabszolgaság eltörlésére az 1850-es években fokozatosan, több lépésben került sor. A két fejedelemségben 1856. február 20-án törölték el véglegesen a cigányok rabszolgaságát, így ez a nap lett Romániában a rabszolgaság eltörlésének emléknapja.
Az itt látható plakát még a rabszolgaság idejéből származik, egy 1852-es rabszolgavásárról tudósít, ahol 18 férfit, 7 nőt, 10 fiú és 3 leánygyermeket hirdettek eladásra.
2009. február 17., kedd
Karaván: a "vardo"







2009. február 16., hétfő
Sinti swing: Jimmy Rosenberg
A sinti swingnek Django Reinhardt volt a megalakítója, valamikor az 1930-as években. Azóta a műfaj világhírűvé vált, és a sinti- és manush-cigányok között valóságos jazz-zenész dinasztiák alakultak ki. A sok tehetséges előadó közül az egyike a legjobbaknak a videón látható Jimmy Rosenberg.
Jimmy valóságos őstehetségként robbant be a swing és a jazz világába. Ezt bizonyítja ez az alábbi felvétele, amelyen még csak 12 éves. A sinti swingről is olvashattok bővebben itt a Wikipédián
Jimmy valóságos őstehetségként robbant be a swing és a jazz világába. Ezt bizonyítja ez az alábbi felvétele, amelyen még csak 12 éves. A sinti swingről is olvashattok bővebben itt a Wikipédián
2009. február 15., vasárnap
Még mindig India - bandzsárák a filmen
Ez a rövid részlet Tony Gatlif roma filmrendező Lacho drom (Jó utat!) című filmjéből való, és a bandzsárák életébe nyújt bepillantást. Aki teheti, nézze meg a teljes filmet is!
2009. február 14., szombat
A bandzsárák



2009. február 12., csütörtök
Indiai roma textilek
Indiában kb. 30 millió roma él, ez nagyjából kétszer annyi, mint a világ összes többi részén élő romák számának kétszerese. Csoportjaikat ott leggyakrabban bandzsárának hívják és India lakosságának kb. 3%-át teszik ki. Ott is sok mindennel foglalkoznak, egyik jellegzetes iparáguk a textilművesség. Régebben ezek elsősorban saját használatra készültek, de jóideje már a turisták által kedvelt és vásárolt cikknek számítanak. Sőt, India még exportálja is ezeket, Magyarországon is könnyen hozzájuk lehet jutni indiai vagy keleti butikokban. (Persze a kínai butikokat leszámítva.) Akinek esetleg az alábbiakhoz hasonló terítője, tarisznyája, párnahuzata van, ezt az indiai roma asszonyoknak köszönheti!
Ezen a legfelső képen a centi mutatja, hogy milyen aprólékos munkákról van szó. Az alatta lévő egy hímzett ing részlete. Az aprólékos hímzés mellett jól látható az indiai roma textil másik jellegzetessége, a tükörszerű apró, kerek fémdíszek alkalmazása.
Az alsó képen a hímzett textilre kauri-csigát tettek díszítésnek, ami nem csak az indiai bandzsáráknál, de a balkáni romáknál is gyakori díszítőelem. Ez az alábbi már egy régi, muzeális darab, ezért kissé fakóbbak a színei.


2009. február 4., szerda
Romanesthan, Cigányország, Gypsyland
Romanesthan, azaz Cigányország a közigazgatásban nem létezik, de az emberiség kulturális térképén jelentős helyet foglal el. Ebben a virtuális világban fogja ez a blog elkalauzolni az érdeklődőket, sok kép, videó, zene és hasznos link segítségével. Az oldal alján Romanesthan azaz Gypsyland látható Damian le Bas roma képzőművész megfogalmazásában.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)